Naszkalendarz ...

Zamień tradycyjny prezent w coś niepowtarzalnego i szalenie praktycznego ...

Jakie zdjęcia do kalendarza?

Poniższy tekst proszę nie traktować jako kompendium wiedzy, a tym bardziej podręcznika do nauki fotografowania. Mam jednak nadzieję, że zawarte w nim informacje w pomocny sposób przyczynią się do wzbogacenia Państwa kalendarzy o nowe podejście do fotografii.

Istotą pięknego i niepowtarzalnego kalendarza są jego zdjęcia. Dlatego też niesamowicie ważnym jest, aby były dobrze i umiejętnie wykonane i starannie dobrane. Nieocenionym przywilejem jest fakt bezsporny, że możemy sami dokonać wyboru zdjęć, jeszcze przed ich fizycznym wykonaniem. Jak to jest możliwe, i czy w ogóle? Jeżeli jesteśmy, dla przykładu - miłośnikami górskich wycieczek, to na każdy kolejny miesiąc, możemy postawić sobie za cel, aby ilustracją były kolejne zdobyte przez nas w tym sezonie - szczyty, masywy, przełęcze, odwiedzone schroniska itp. Jeżeli ma to być kalendarz upamiętniający najważniejsze, niepowtarzalne i cudowne chwile z życia naszych pociech - możemy z początkiem każdego miesiąca bieżącego roku robić im zdjęcia i chronologicznie zamieszczać je przy kalendariach kolejnego roku kalendarzowego. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Dlatego przymierzając się do takiego projektu, warto już na początku roku stworzyć sobie plan działania i plan ów realizować z namysłem i wytrwale.

Jak wykonywać zdjęcia, aby z kalendarza nie wiało nudą? Unikajmy nade wszystko ogarniającej wszystko sztampowości. Jest wiele rodzajów planu zdjęciowego a sam aparat daje nam tak dużo, cudownych możliwości wykonywania zdjęć w różnych warunkach, że chciało by się krzyczeć – eksperymentujmy, tylko przyzwoitość nie pozwala. Ta sama scena sfotografowana z różnych pozycji: z boku, z góry, z dołu – wygląda z goła odmiennie od pozostałych. Fotografujmy z ukrycia, aranżujmy niewielkie scenki rodzajowe, przy których tworzeniu, będziemy mogli wykazać się zdolnościami reżyserskimi i aktorskimi. Niech się coś dzieje, nich życie wylewa się ze stron kalendarza, jakby każdy miesiąc był początkiem nowej, Waszej historii, opowiedzianej w sposób, przy którym filmy znanych reżyserów będą wyblakłymi taśmami celuloidowymi.

(Fotografia 4 jest wypadową zmian jakiej zostało poddane zdjęcie nr 3. Stwierdzam, że bardzo często jest coś, co można w zdjęciach poprawić, dlatego nie uchylam się i dokonałem pewnych modyfikacji - chyba na lepsze.)

Z technicznego punktu widzenia ważnym jest, aby ustawić sobie wielkość rejestrowanego obrazu na maksymalny rozmiar, a kompresję obrazu na najmniejszą. Im większe zdjęcie otrzymamy, tym większe możliwości będą jego obróbki. Pamiętajmy, aby główny obiekt lub ich grupa były otoczone na zdjęciu bezpiecznym marginesem, którego nie będzie nam żal pozbyć się na etapie projektowania kalendarza i edycji fotografii.

Światło. To, że światło maluje obraz na błonie światłoczułej czy matrycy – chyba każdy wie, dlatego chwytajmy go jak najwięcej. Brak światła powoduje, że obrazy są szare, brak im wyrazistości, kolory są okrojone i brak im nasycenia. Jeżeli jest taka możliwość, planujmy zdjęcia na świeżym powietrzu, pamiętając, aby główne źródło światła było za plecami fotografa. Nabywając coraz większego doświadczenia, z czasem, będziemy się bawić światłem, sterować nim i wykorzystywać do granic możliwości. Ale to po wielu mniej lub bardziej udanych sesjach. Jeżeli wykonujemy zdjęcia z lampą błyskową i mamy możliwość jej fizycznego ustawiania, pokuśmy się o odbicie jej światła od jednolitej powierzchni, np. białego sufitu. Daje nam to pięknie rozmyte cienie i eliminuje efekt spłaszczenia obrazu.

Głębia ostrości – dodaje smaczku fotografii. Pozwala w prosty sposób wysunąć na pierwszy plan obiekt na którym najbardziej nam zależy. Ćwiczmy poprzez zabawę, nie bójmy się manualnych ustawień. Skracajmy czas ekspozycji, zazwyczaj podawany w ułamkach sekundy np. ekstremalnie krótki 1/8000, otwórzmy przysłonę maksymalnie (P) np. f2.8 – bardzo duży otwór przysłony lub f16 - bardzo mały - i żonglując nimi doprowadzajmy do efektów, przy których z ust wydobywa się „Wow” będące zapowiedzią czegoś niewiarygodnie dobrego. Jeżeli do tego posiadamy obiektyw ze zmienną ogniskową to wykorzystajmy go. Od naszych zdjęć powieje świeżością, a rodzina będzie zaskoczona naszymi dopiero co odkrytymi, nowymi umiejętnościami.

image

Od roku 2007 mamy przyjemność wykonywać dla Państwa nasze kalendarze.
Wówczas to pierwsze kalendarze poszły w Świat budując nam po dzień dzisiejszy gro zadowolonych klientów. Nie sposób napomknąć o braku negatywnych komentarzy na portalu aukcyjnym z naszą ofertą. Nasza polityka jest prosta i przejrzysta. Każdy podjęty projekt doprowadzany jest do stanu, w którym Wy widzicie przedmiot swoich wyobrażeń, a my zadowalający efekt naszej pracy.

Zadzwoń do nas
+48 605 091 479
Biuro
Oświęcim, Mendelejewa 9
Napisz maila
zamowienie@naszkalendarz.pl
Pilna sprawa?

Zobacz nasze wzory ...

i znajdź coś odpowiedniego dla siebie.
Zobacz projekty